Jak marihuana wpływa na serce?

Pomimo powszechnego przekonania, że osoby, które w przeszłości używały substancji psychoaktywnych, są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, wiele badań wykazało, że niekoniecznie tak jest. W rzeczywistości istnieje kilka aspektów używania marihuany, które mogą być korzystne dla zdrowia układu krążenia. Używana w sposób odpowiedzialny, marihuana może pomóc chronić przed zawałem serca i poprawić przepływ krwi do serca. Pomimo działania ochronnego, częste lub długotrwałe stosowanie może mieć również niekorzystny wpływ na serce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak marihuana i jej składowe kannabinoidy mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy i czy regularne stosowanie jest bezpieczne.

Zadbaj o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Jaki jest związek między marihuaną a chorobami układu krążenia?


Związek między marihuaną a chorobami układu krążenia nie jest jeszcze jasny. Wiele badań wykazało, że osoby używające marihuany są bardziej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca i udar mózgu. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększonym ryzykiem krzepnięcia krwi, zaburzeniami ciśnienia krwi i rytmu serca oraz innymi stanami. Jednak osoby używające marihuany mogą mieć również inne czynniki ryzyka, które przyczyniają się do chorób sercowo-naczyniowych, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i cukrzyca. Dlatego możliwe jest, że osoby używające marihuany mają zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych po prostu z powodu innych czynników ryzyka.

Marihuana i naczynia krwionośne


Układ naczyniowy organizmu ma bardzo ścisły związek z kannabinoidami, zwłaszcza tetrahydrokanabinolem (THC), jednym z głównych składników marihuany. Nadmierne spożycie kannabinoidów może zwiększyć przepuszczalność naczyń krwionośnych, co może prowadzić do stanu zwanego rozszerzeniem naczyń. Może to spowodować niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi), zwiększone ryzyko zakrzepu krwi, który może zablokować przepływ krwi, a nawet zawał serca. Rozszerzenie naczyń jest na ogół nieszkodliwe dla zdrowych osób, ale może powodować poważne komplikacje u osób z istniejącymi wcześniej chorobami naczyń krwionośnych, takimi jak choroby układu krążenia lub cukrzyca. Jeśli jesteś narażony na rozszerzenie naczyń krwionośnych z powodu choroby sercowo-naczyniowej, cukrzycy lub innych schorzeń, zaleca się unikanie marihuany.

Marihuana i tętno


Większość badań nad wpływem marihuany na tętno przeprowadzono na zwierzętach, a wciąż brakuje badań na ludziach dotyczących wpływu marihuany na tętno. Powszechnie uważa się, że kannabinoidy spowalniają bicie serca, co może mieć pewne korzyści zdrowotne, w tym zdolność do zwiększania przepływu krwi. Jednak efekt ten może się różnić u poszczególnych osób i może być również niebezpieczny u osób z wcześniej istniejącymi chorobami serca.

Marihuana a ciśnienie krwi


Niektóre badania wykazały, że przewlekłe używanie marihuany może prowadzić do zwiększonego ryzyka nadciśnienia (wysokiego ciśnienia krwi), a niektóre sugerują możliwą rolę ochronną. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby określić dokładny związek między tymi dwoma czynnikami. Niezależnie od tego, zaleca się, aby osoby używające marihuany spożywały ją odpowiedzialnie i tylko w ramach zdrowego stylu życia, który obejmuje zdrową dietę, dużo odpoczynku i ćwiczeń oraz bezstresowe życie. Przewlekłe używanie marihuany może prowadzić do zwiększonego ryzyka nadciśnienia. Jednak możliwe jest również, że związek między tymi dwoma czynnikami nie jest jasny. Nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić zmianę leczenia osób z nadciśnieniem i ważne jest, aby pamiętać, że marihuana jest wciąż stosunkowo nowym lekiem.

Implanty Poznań

Odbudowa szczęki Poznań

Układ THC i endokannabinoidowy


Układ endokannabinoidowy to sieć receptorów kannabinoidowych rozmieszczonych w całym ciele, która reguluje różne funkcje, w tym nastrój, apetyt i sen. Endokannabinoidy mogą być wytwarzane naturalnie przez organizm ludzki, ale mogą być również wytwarzane sztucznie poprzez spożywanie kannabinoidów, takich jak THC, znajdujące się w marihuanie. Istnieją pewne dowody, które wskazują, że endokannabinoidy odgrywają rolę ochronną w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. W szczególności niektóre badania wykazały, że układ endokannabinoidowy może pomóc regulować ciśnienie krwi, poprawiać przepływ krwi do serca i zapobiegać zaburzeniom rytmu serca, takim jak tachykardia (nieprawidłowo podwyższone tętno).

Inne kannabinoidy w marihuanie


Oprócz THC roślina zawiera również różne inne kannabinoidy, które mogą mieć różny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wiele z tych kannabinoidów nie zostało dokładnie zbadanych w badaniach na zwierzętach lub ludziach, dlatego potrzebne są dalsze badania w celu określenia ich dokładnej roli w układzie sercowo-naczyniowym.

Jak marihuana wpływa na serce?


Marihuana to narkotyk pochodzenia roślinnego, który jest przyjmowany poprzez palenie lub jedzenie. Marihuana zawiera dwa określone kannabinoidy, THC i kannabidiol (CBD), które są ekstrahowane z rośliny marihuany. Kannabinoid THC jest najbardziej „aktywnym” kannabinoidem w marihuanie i jest odpowiedzialny za „haj” odczuwany podczas palenia marihuany. Wykazano, że THC ma wiele korzyści zdrowotnych.

Wniosek


Regularne używanie marihuany może zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że istnieją pewne korzystne aspekty używania marihuany, takie jak ochrona przed zawałem serca. Jeśli używasz marihuany w sposób odpowiedzialny, możesz czerpać korzyści bez żadnych negatywnych skutków dla zdrowia serca. Istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat marihuany i ważne jest, aby pamiętać, że marihuana ma potencjalne korzyści, gdy jest używana w sposób odpowiedzialny. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że używanie marihuany wiąże się z pewnym ryzykiem, takim jak ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego w wyniku uwalniania „gorącego” kannabinoidu THC.

Zadbaj o swoje zęby, umów się do kliniki
dentystycznej
, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia
przy pomocy implantów
dentystycznych
. Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *