Soczewki Kontaktowe

Soczewki kontaktowe są małymi, elastycznymi, przezroczystymi krążkami, które są noszone na gałce ocznej lub na spojówce. Są one używane do poprawy wzroku lub jako alternatywa dla okularów. Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych, w tym toryczne, sferyczne i multifocalne, które służą do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Soczewki kontaktowe są dostępne w różnych materiałach, takich jak akryl, silikonowo-hydrożel i hydrożel, każdy z nich ma różne właściwości i korzyści dla użytkowników. Aby uzyskać soczewki kontaktowe, należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą, który może pomóc w doborze odpowiedniego rodzaju soczewek i sprawdzić, czy są one odpowiednie dla twojego wzroku i stylu życia.

Soczewki i krótkowzroczność

Soczewki kontaktowe są często stosowane w leczeniu krótkowzroczności, czyli wady wzroku, w której osoba ma trudności z widzeniem obiektów znajdujących się w oddali. Krótkowzroczność jest spowodowana tym, że gałka oczna jest za krótka lub źrenica za duża, co powoduje rozmycie obrazu, gdy światło przechodzi przez soczewkę oka. Soczewki kontaktowe sferyczne są najczęściej stosowane w leczeniu krótkowzroczności, ponieważ pozwalają na korektę obu typów aberacji optycznych, tj. spłaszczenia i zaokrąglenia. Soczewki te działają poprzez zmianę krzywizny powierzchni oka, co pozwala na skupienie światła w odpowiednim miejscu na siatkówce. Soczewki kontaktowe są bardzo skutecznym sposobem leczenia krótkowzroczności i mogą być wygodną alternatywą dla noszenia okularów. Warto jednak pamiętać, że należy prawidłowo je używać i dbać o higienę, aby uniknąć infekcji oka lub innych problemów zdrowotnych.

Dalekowzroczność czyli nadwzroczność

Nadwzroczność u małych dzieci

U małych dzieci niewielka nadwzroczność jest stanem fizjologicznym, jednakże wraz z dorastaniem oczy powinny ulegać procesowi emmetropizacji (pozbywać się nadwzroczności, by uzyskać stan bez wady wzroku). Jeśli wada jest zbyt duża, nie zniknie i należy ją korygować od wczesnych lat, aby uniknąć trwałego niedowiedzenia (stanu, w którym żadna technika korekcji nie pomoże osiągnąć pełnej ostrości wzroku).

Nadwzroczność w młodości

W młodości objawy nadwzroczności mogą być dyskretne lub wręcz niedostrzegalne. Osoba z niedużą nadwzrocznością może ją wyrównać przez stałe napięcie akomodacji, zarówno przy patrzeniu w dal, jak i przy patrzeniu z bliska. Wiąże się to jednak z uczuciem zmęczenia, bólami oczu i głowy, zamglonym widzeniem, łzawieniem, a niekiedy, szczególnie u dzieci, z zezem zbieżnym. Wraz ze starzeniem się, objawy nadwzroczności stają się bardziej dostrzegalne. Ponadto nieskorygowana duża nadwzroczność może powodować nieodwracalne niedowidzenie.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *