Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej. Innowacyjne rozwiązanie w implantologii

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zaawansowany zabieg stosowany w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Ten innowacyjny proceder pozwala na umożliwienie wszczepienia implantów zębowych w obszarze tylnych zębów górnej szczęki. Gdzie naturalne warunki anatomiczne mogą utrudniać tę procedurę. W tym artykule bliżej przyjrzymy się, czym jest ten zabieg i kiedy jest stosowany. Ponadto, scharakteryzujemy sam zabieg i jego korzyści w kontekście leczenia implantologicznego.

Przeczytaj również: Ścieranie zębów. Przyczyny i skuteczne leczenie

Czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura chirurgiczna, której celem jest zwiększenie ilości dostępnego miejsca w obszarze zatoki szczękowej górnej. Zabieg ten umożliwia późniejsze wszczepienie implantów zębowych w obszarze tylnych zębów szczęki, które naturalnie często charakteryzują się mniejszą ilością kości z powodu obecności zatoki szczękowej.

Kiedy stosuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej stosuje się zazwyczaj w następujących sytuacjach:

  1. Brak masy kostnej w zatoce szczękowej. Głównym wskazaniem do podniesienia dna zatoki jest niewystarczająca ilość kości w obszarze zatoki szczękowej. Co może utrudniać lub uniemożliwiać wszczepienie implantów zębowych.
  2. Utrata zębów wstecznych w górnej szczęce. W obszarze tylnych zębów szczęki, szczególnie po utracie zębów, naturalna kość może ulec atrofii. W takich przypadkach podniesienie dna zatoki pozwala na odbudowę masy kostnej.
  3. Planowane wszczepienie implantów zębowych. Zabieg jest często stosowany jako przygotowanie do wszczepienia implantów zębowych w obszarze zatoki szczękowej.

Przebieg procedury

Na etapie diagnostyki, za pomocą zdjęć rentgenowskich czy tomografii komputerowej, dentysta Poznań dokładnie ocenia stan kości oraz anatomię zatoki szczękowej. Na tej podstawie opracowuje się plan zabiegu. Pacjentowi podaje się znieczulenie, a następnie chirurg stomatolog wykonuje niewielki nacięcie w dziąśle, aby uzyskać dostęp do zatoki szczękowej.

Specjalne narzędzia pozwalają na podniesienie błony śluzowej zatoki, tworząc przestrzeń pod implanty zębowe. W przestrzeni utworzonej pod błoną śluzową zatoki, chirurg wprowadza materiał wypełniający, który może obejmować kość pobraną z innej części ciała pacjenta lub substancje syntetyczne stymulujące wzrost kości. Po ustabilizowaniu masy kostnej, można przystąpić do wszczepienia implantów zębowych w odpowiednich miejscach. Po zabiegu pacjent musi przejść okres gojenia, który może trwać kilka miesięcy. W tym czasie materiał wypełniający stymuluje wzrost kości w zatoce szczękowej.

Podsumowanie

Podniesienie dna zatoki szczękowej to skomplikowany, ale skuteczny zabieg, umożliwiający pacjentom cieszenie się korzyściami płynącymi z wszczepienia implantów zębowych nawet w obszarach trudno dostępnych. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, zawsze zaleca się konsultację z doświadczonym lekarzem stomatologiem, który oceni indywidualną sytuację pacjenta i przedstawi najlepsze opcje leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *