Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów jest podstawowym narzędziem do dbania o zęby na co dzień. Prawidłowy dobór szczoteczki jest niezwykle ważny i przekłada się bezpośrednio na zdrowie naszych zębów. Dzięki odpowiedniemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Jednak, aby mycie zębów faktycznie przynosiło zamierzony efekt, należy je nie tylko myć regularnie, ale również za pomocą odpowiedniej szczoteczki. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów szczoteczek. Jak wybrać dopasowaną do siebie szczoteczkę do zębów? Jeśli i ty zastanawiasz się, która z nich będzie dla ciebie najlepsza, przeczytaj niniejszy artykuł.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Nadal najbardziej popularną szczoteczką do zębów jest szczoteczka manualna. Jest to narzędzie składające się z plastikowej rączki i nieruchomej główki o różnym stopniu twardości włosia. Twarda, średnia czy miękka – jaką wybrać? Zadaniem każdej z nich jest oczyszczanie zębów z osadu nazębnego i resztek pokarmów. Jednakże, decydując się na daną twardość narzędzia należy kierować się tym, czy mamy zdrowe czy wrażliwe dziąsła oraz stopniem zabrudzenia zębów. Twarda szczoteczka dedykowana jest np. palaczom. Natomiast miękka osobom chorym na paradontozę, nadwrażliwość lub posiadającym odsłonięte szyjki zębowe. Szczoteczka do zębów ze średnim włosiem jest uniwersalna, zalecana dla osób ze zdrowymi zębami. Czy skoro jest najpopularniejsza to jest to najlepszy wybór? Niekoniecznie!

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie szczoteczka elektryczna. Dlaczego? Jej przewagą nad szczoteczką manualną jest oczyszczanie zębów poprzez ruchy obrotowe, których wykonuje nawet do 8 tys. na minutę! To z kolei oznacza większą skuteczność w trakcie mycia zębów, ponieważ nieporównywalnie częstszy kontakt narzędzia z danym zębem. Dla porównania – najbardziej efektywne mycie szczoteczką manualną umożliwia wykonanie maksymalnie 200 ruchów na minutę. Szczoteczka elektryczna posiada wymienne główki, które można dobrać do własnych potrzeb w zależności od stanu uzębienia.

Odmianą szczoteczki elektrycznej jest szczoteczka soniczna. Jest to najnowocześniejsze narzędzie. Od szczoteczki elektrycznej, wizualnie różni się kształtem główki czyszczącej. Jest podłużna i poprzez ułożenie włosia przypomina nieco manualną. Dzięki temu czyści w tym samym czasie większą powierzchnię zębów niż okrągła główka szczoteczki elektrycznej. Przewagą szczoteczki sonicznej nad pozostałymi jest także ilość ruchów, jakie wykonuje na minutę (od 30 do 42 tys.). Jej działanie polega na emitowaniu fal dźwiękowych, przez które wpada w drgania i usuwa zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Na co zwracać uwagę, wybierając szczoteczkę do zębów?

Dobra szczoteczka to przede wszystkim taka, która będzie skutecznie usuwała resztki pokarmu i płytkę nazębną, będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, a także nie będzie powodowała podrażnień dziąseł. Wybierając czy to szczoteczkę elektryczną, czy manualną należy zwrócić uwagę na pewne cechy wspólne. Pierwszą z nich jest odpowiednia twardość włosia. Zaleca się korzystanie ze szczoteczek miękkich albo średnio-twardych, ponieważ twarde mogą powodować podrażnienia dziąseł. Twarde włosie jest sztywne i grube, zazwyczaj ma średnicę 0,25-0,3 mm. Bardzo intensywnie oddziałuje na zęby i dziąsła. Może być skuteczne przy usuwaniu mocniejszych zabrudzeń, na przykład osadów z kawy czy papierosów. Nie jest jednak polecana dla dzieci i osób o wrażliwych zębach oraz dziąsłach. Wybór zbyt miękkiego może spowodować niedomywanie zębów, odkładanie się kamienia nazębnego. Warto również wziąć pod uwagę stan tkanki kostnej w jamie ustnej. W przypadku znacznych ubytków, z pewnością pomoże odbudowa kości, którą możesz wykonać w ramach usług Implanty Poznań. Warto zdecydować się na taki zabieg, aby nie dopuścić do dalszych problemów.

Powinieneś zwrócić również uwagę na rozmiar główki czyszczącej. Najlepsza główka szczoteczki do zębów powinna zapewniać łatwy dostęp do wszystkich powierzchni zębów. Zbyt duża utrudnia manewrowanie i w konsekwencji bok i tył zębów trzonowych może być niedomywany.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *