Twoje mocne kości

Kość to żywa tkanka, która jest nieustannie rozkładana i odbudowywana. Na ich stan mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, środowiskowe, ale również nasz styl życia. Co możemy zrobić, by nasze kości były, jak najdłużej zdrowe i mocne? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Kości – budowa

Zbudowane są ze składników organicznych jak i nieorganicznych, co zapewnia im wytrzymałość, sztywność oraz odporność na urazy. W ludzkim ciele znajduje się ich 206, są niezbędne do poruszania się, ochrony delikatnych narządów wewnętrznych, takich jak mózg, czy produkcji elementów morfotycznych krwi. Zbudowane są z istoty kostnej zbitej oraz istoty kostnej gąbczastej.

W skład tkanki kostnej wchodzą:

 • istota międzykomórkowa składająca się
  • z części organicznej – osteoidu stanowiącej około 25% masy tkanki
  • części nieorganicznej- soli mineralnych stanowiącej około 60-70% masy tkanki
 • komórki:
  • osteoblasty
  • osteocyty
  • osteoklasty

Sposoby na mocne kości

Mieć mocne kości to ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w ich utrzymaniu:

 1. Upewnij się, że dieta zawiera odpowiednie ilości wapnia i witaminy D. Wapń jest niezbędny do budowy kości, a witamina D pomaga w ich wchłanianiu. Możesz uzyskać te składniki odżywcze z produktów mlecznych, warzyw liściastych (takich jak brokuły i jarmuż), tofu, sardynki i jajka.
 2. Uprawiaj aktywność fizyczną. Ćwiczenia, które wymagają nacisku na kości, takie jak bieganie, skakanie lub podnoszenie ciężarów, pomagają wzmocnić kości.
 3. Unikaj palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu. Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu mogą osłabiać kości.
 4. Skonsultuj się z lekarzem, który poleci Ci suplementy diety. Jeśli masz trudności z dostarczeniem odpowiedniej ilości składników odżywczych dla mocnych kości z diety, lekarz może zalecić suplementy witaminy D lub wapnia.

Osteoporoza

To choroba, w wyniku której dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Obniżenie jakości koścca sprawia, że pacjenci są bardziej podatni na złamania samoistne oraz tzw. niskoenergetyczne, czyli takie, które pojawiają się przy niedużych urazach. Problemy z gęstością kośćca mogą mieć także kobiety w okresie menopauzy. Osteoporoza, polega na znacznym zmniejszeniu masy kostnej, przez niedobory wapnia i witaminy D. Tkanka kostna jest słaba i podatna na złamania, co w przypadku starszych osób jest bardzo niebezpieczne. Osteoporoza może okazać się przeszkodą w odbudowie protetycznej w ramach usług Implanty Poznań. Niewykluczone, że przed dokonaniem wszczepu konieczna będzie odbudowa kości.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *