Metoda usuwania przebarwień

Dla wielu pacjentów przebarwienia na zębach są poważnym problemem estetycznym. Rzadko zastanawiają się oni nad tym, jak to wpływa na ich zdrowie. Plamki na uzębieniu mogą być oznaką stanu chorobowego. Z tego powodu nie należy ich bagatelizować i jak tylko dostrzeżesz problem – udać się do stomatologa. Zgłoś się z tym problemem do kliniki dentystycznej Stankowscy-Białach. Specjaliści zaopiekują się Twoim uzębieniem w ramach usług Implanty Poznań.

Przebarwienia na zębach to zmiany barwy szkliwa. Mogą mieć postać plamek, obejmować pojedynczy ząb w całości lub nawet całe uzębienie. Podczas wizyty w gabinecie, stomatolog zdiagnozuje problem i przyczynę przebarwień i zaproponuje najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Jaka jest najskuteczniejsza metoda usuwania przebarwień? Czy można w pełni zapanować nad tymi nieestetycznymi zmianami? Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym wyjaśnimy jakie są możliwości.

Przeczytaj również: Co to jest liposukcja?

Jakie są przyczyny przebarwień na zębach?

Herbata, kawa czy cola to zdecydowani sprzymierzeńcy przebarwień na zębach! Zostawiają one na uzębieniu osad, który jeśli nie zostanie usunięty poprzez proces szczotkowania zębów, doprowadzi do drobnych plam lub nawet całkowitych przebarwień. Do czynników sprzyjających przebarwieniom trzeba jeszcze zaliczyć tytoń oraz wino. Palenie papierosów w krótkim czasie powoduje pojawianie się żółtego koloru na zębach (palacze mają również żółte paznokcie, z tego samego powodu). Tak samo często spożywane wino może powodować problemy. Oczywiście pamiętaj, że wypicie lampki wina czy kubka herbaty nie spowoduje od razu, że Twoje zęby będą pełne przebarwień. Jednakże kawę spożywa się najczęściej dużo regularniej. To właśnie regularność sprzyja powstawaniu przebarwień. Ponadto przyczyną zmiany naturalnego odcienia zębów może być bardzo wiele związków chemicznych, a także produktów spożywczych, np.:

  • Barwione słodycze – lizaki, cukierki, żelki – zawarte w nich sztuczne barwniki tworzą przebarwienia na zębach.
  • Kwasy – to związki chemiczne, pod wpływem których szkliwo staje się szorstkie i miękkie. Najbardziej szkodliwe dla zębów produkty, zwierające kwasy to: napoje gazowane, napoje energetyczne, soki cytrusowe, piwo, białe wino, kwaśne owoce, brukselki, pomidory.
  • Taniny – grupa organicznych związków chemicznych, pochodne fenoli, naturalnie wytwarzane przez rośliny, które zostawiają na szkliwie ślady. Znajdują się w kawie, herbacie, czerwonym winie, jabłkach, truskawkach, malinach, granatach, żurawinie, a także roślinach strączkowych oraz orzechach włoskich.
  • Leki i antybiotyki – przede wszystkim te stosowane przy: chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu, alergii, niewydolności krążenia oraz zaburzeniach psychicznych.
  • Przyprawy – takie jak curry, kurkuma czy czerwona papryka.

Przyczyną przebarwień może być także rozwojowe zaburzenie szkliwa, które może wystąpić pod postacią zmętnień, które charakteryzują się nieprzezroczystością. Przez hipermineralizację zmienia się porowatość szkliwa. Może to być również defekt ilościowy, czyli hipoplazja. Ten problem cechuje się redukcją grubości szkliwa. Ponadto, oczywiście przebarwienia, które są przedmiotem artykułu. Przebarwienia zewnętrzne wynikają z odkładania się barwników na powierzchni zęba po jego wyrznięciu. Z kolei przebarwienia wewnętrzne mogą powstać już w trakcie rozwoju zawiązka zęba. Przebarwienia wewnętrzne są widoczne po wykonaniu przez specjalistę zdjęcia rentgenowskiego. Wtedy można również zbadać stan tkanki kostnej. W przypadku jej niewystarczającej ilości, konieczna będzie odbudowa kości szczęki.

Metody usuwania przebarwień – podział

Do usuwania przebarwień z zewnętrznej warstwy zęba, stomatolodzy wykorzystują  zarówno środki mechaniczne, takie jak ścieranie, jak i środki chemiczne, czyli rozkładanie przebarwień. Działania te usuwają lub rozkładają przebarwienia znajdujące się na zewnętrznej warstwie szkliwa i odsłaniają jaśniejsze, bielsze zęby. Środki mechaniczne to przede wszystkim scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków oraz piaskowanie zębów, czyli usuwanie osadów nazębnych za pomocą silnego strumienia drobin krzemionki. Natomiast do głównych działań chemicznych należy wybielanie zębów oraz wszelkie zabiegi z zastosowaniem produktów opartych o nadtlenek karbamidu w wysokich stężeniach.

Uporczywe przebarwienia powstałe pod szkliwem można skutecznie usunąć jedynie w procesie wybielania. Wybielanie to proces chemiczny, w którym przebarwienia są usuwane poprzez utlenianie. Do wybielania zębów stosuje się środek wybielający jakim jest nadtlenek wodoru, a zastosowane stężenie pozwala regulować odcień zębów.

Kolor – o czym świadczy?

Zmiana koloru szkliwa zawsze powinnam być sygnałem do wprowadzenia zmian. Plamki mogą być białe lub ciemne w zależności od przyczyn ich powstania.

Białe plamki na zębach najczęściej są spowodowane zbyt dużą ilością fluoru. Ponadto może być to niedobór wapnia, witaminy A, D lub K. U dzieci białe plamki na zębach mogą także oznaczać wrodzoną wadę szkliwa bądź początki próchnicy.

Ciemne przebarwienia szkliwa to najczęściej efekt przechodzenia poważnej terapii farmakologicznej. Niestety niektóre leki, choć ratują nam życie, odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu, w tym na zębach. W przypadku żółtawych odcieni przyczyniają się do tego różne choroby, zła dieta, niedobory pokarmowe oraz proces starzenia się; szare przebarwienia są widoczne na zębach martwych.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *