Leczenie kanałowe. Objawy

Leczenie kanałowe jest powszechnym zabiegiem stomatologicznym. Stosuje się go w celu zachowania zęba po nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba. Taki stan rzeczy jest zwykle spowodowany głębokim ubytkiem lub fizycznym urazem twarzy czy zębów. Miazga zębowa to tkanka miękka, która znajduje się wewnątrz zęba. Zawiera tkankę łączną, nerwy i naczynia krwionośne. Podczas leczenia kanałowego stomatolog-endodonta usuwa zainfekowaną tkankę z komory miazgi oraz kanałów, opracowuje je, a następnie dezynfekuje i szczelnie wypełnia kanały oraz ząb. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak przebiega proces leczenia kanałowego oraz jakie objawy świadczą o tym, że należy się na nie zdecydować.

Przeczytaj również: Metoda usuwania przebarwień

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Leczenie kanałowe, zwane też leczeniem endodontycznym, w przypadku wielu pacjentów jest jedynym sposobem, aby uratować chorego zęba. Jest ono konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba – bogato unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia komorę zęba i jego kanały. Zmieniona chorobowo miazga musi zostać całkowicie usunięta zarówno z komory, jak i kanałów zęba. W trakcie zabiegu wnętrze zęba jest wielokrotnie i bardzo dokładnie dezynfekowane, następnie kanały wypełnia się odpowiednimi materiałami, które je uszczelniają i zapobiegają rozwojowi bakterii. Przy niewielkich uszkodzeniach zęba można go odbudować przy użyciu materiałów kompozytowych. Duże ubytki wymagają już odbudowy protetycznej. W takiej sytuacji warto zdecydować się na implanty dentystyczne Poznań. Jednakże należy pamiętać, że zabieg implantacji nierzadko musi poprzedzać odbudowa kości, jeśli stan tkanki kostnej tego wymaga.

Kiedy trzeba rozpocząć leczenie kanałowe?

Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego. U większości pacjentów najczęstszą przyczyną jest nieodwracalne i bardzo zaawansowane zapalenie miazgi zęba. W miazdze, pod wpływem ciągłego działania czynników drażniących, powstaje wtedy stan zapalny, który stopniowo doprowadza do jej obumarcia. Leczenie endodontyczne jest również często koniecznością przed planowanym leczeniem protetycznym czy przed założeniem aparatu ortodontycznego. Ponadto w przypadku:

  • urazów zębów (kiedy korona zęba zostanie złamana, a miazga odsłonięta),
  • mikrourazów spowodowanych bodźcami mechanicznymi (w tym nieprawidłowo wykonane wypełnienia, uzupełnienia protetyczne lub nawyki takie jak gryzienie długopisów),
  • narażenie zęba na bodźce termiczne, radioaktywne, świetlne, które powodują stan zapalny a nawet martwicę miazgi,
  • nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe (np. w wyniku niedopełnienia kanału),
  • zmiany okołowierzchołkowe (które diagnozujemy na podstawie zdjęć rentgenowskich).

Objawy, które wskazują na konieczność leczenia kanałowego

Często najbardziej charakterystycznym objawem jest ból zęba, który może sugerować, że zaczęło się zapalenie miazgi znajdującej się w środku zęba. Ból zęba nie musi być stały – może pojawiać się wyłącznie w trakcie picia zimnych napojów czy też jedzenia słodyczy. Jednakże najczęściej jest to jednak ból samoistny, wybudzający ze snu. Dolegliwości są tak silne, że promieniują do ucha, skroni i trudno wskazać ząb przyczynowy. Do innych objawów, które mogą świadczyć o tym, że konieczne będzie zastosowanie leczenia kanałowego należą:

  • opuchnięte dziąsła. Ponieważ zakażony ząb próbuje „usunąć” toksyczne skutki infekcji, może również powodować obrzęk, zaczerwienienie i nadwrażliwość dziąseł. W tkankach miękkich może gromadzić się wysięk ropny;
  • zmiana koloru zęba lub dziąseł. Martwy lub umierający ząb może z czasem zmienić kolor na szary, ponieważ zmniejsza się jego ukrwienie.
  • rozluźnienie zęba. W miarę rozprzestrzeniania się infekcji może ona zmiękczyć lub degradować kość, w której znajduje się ząb. To z kolei prowadzi do tego, że taki ząb stanie się ruchomy;
  • głęboki ubytek. Może on powodować wiele z powyższych objawów, takich jak ból. Twój dentysta może użyć promieni rentgenowskich lub tomografii komputerowej z wiązką stożkową (CBCT), aby zdiagnozować stopień próchnicy.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *