Paradontoza. Częsty problem stomatologiczny

Paradontoza (inaczej zapalenie przyzębia) dotyczy aż około 70% dorosłych ludzi w Polsce. Tylko na próchnicę zębów choruje więcej osób, jednak znacznie groźniejsza jest paradontoza. Zaawansowaną postać choroby wymaga specjalistycznego leczenia, np. konieczna może się okazać odbudowa kości, którą wykonasz w ramach usług Implanty Poznań. W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć to schorzenie i wyjaśnić, jakie są metody jego leczenia. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Polecany dentysta

Co to jest paradontoza?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, obejmuje struktury otaczające oraz utrzymujące nasze zęby, jak: cement korzeniowy, dziąsło, ozębna, kość wyrostka zębodołowego. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby, podobnie jak próchnicy, jest flora bakteryjna płytki nazębnej, przylegającej do powierzchni zębów i dziąseł. Paradontoza rozwija się powoli i to jest jej największy problem, gdyż brak nagłych objawów oraz przyzwyczajenie do nich usypia naszą czujność co może w konsekwencji prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Dlatego istotne jest regularne odwiedzanie stomatologa, aby można było możliwie szybko wykryć niepokojące zmiany. 

Przyczyny paradontozy

Do powstania tego schorzenia prowadzi długo nieleczony stan zapalny. Wywołany jest przede wszystkim nieprawidłową higieną jamy ustnej. Gromadzą się wtedy bakterie, które szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają. Ucisk miękkich tkanek spowoduje, że rozpocznie się ich zmniejszanie. Szyjki zębowe odsłonią się, co już łatwo możemy sami rozpoznać. Dodatkowo palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca lub zła dieta są czynnikami, które mają wpływ na zachorowanie na paradontozę. Na ryzyko zachorowania na paradontozę, najczęściej narażeni są:

  • chorujący na przewlekłe zapalenie dziąseł
  • niewłaściwie lub niedostatecznie dbający o higienę zębów
  • palący papierosy
  • osoby chorujące na cukrzycę
  • osoby o zmniejszonej odporności
  • cierpiące na chory autoimmunologiczne
  • chorujący na wrzody żołądka, dwunastnicy lub refluks żoładkowo-przełykowy
  • osoby z cierpiące na schorzenia związane z zaburzeniami wchłaniania
  • osoby stosujące dietę pozbawioną naturalnych witamin
  • nadużywający alkoholu

Objawy paradontozy

Pierwszym i najważniejszym objawem choroby przyzębia jest rozpulchnienie i krwawienie dziąseł. Nie musi temu towarzyszyć bolesność. Tkanka dziąsłowa zmienia także kolor z bladoróżowego na ciemnoczerowny, a nawet fioletowy. Zęby i dziąsła stają się też nadwrażliwe, zaczynamy odczuwać dyskomfort podczas picia gorących napojów, jedzenia lodów, czy spożywania kwaśnych owoców. Na tym etapie leczenie stomatologiczne może przynieść najlepsze rezultaty, powstrzymując rozwój choroby. Im bardziej zaawansowana paradontoza, tym trudniej zahamować powstawanie zmian w jamie ustnej. Żadnego z tych objawów nie powinniśmy ignorować. Wszystkie jak najszybciej powinny być skonsultowane ze stomatologiem, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Jak leczyć to schorzenie? Sposób leczenia jest uwarunkowany stopniem rozwinięcia się choroby. W początkowych stadiach wystarczy oczyścić z osadu i kamienia, a także polakierować – utrudnia to dostęp bakterii. Natomiast w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nie obędzie się bez antybiotykoterapii. W zaawansowanym stadium choroby potrzebna jest już interwencja chirurga, zwłaszcza gdy choroba zaatakowała już głębsze warstwy tkanek.

Dbasz o swoje zdrowie?

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Przeczytaj więcej na ten temat:

IMPLANTY DENTYSTYCZNE

IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Implanty Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *