Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest czasami nazywany „masażem”, ponieważ obejmuje ruchy dłoni na skórze, ale bardzo różni się od masażu relaksacyjnego lub aromaterapeutycznego, który może powodować tarcie skóry i zwiększać ukrwienie. To z kolei powoduje wytwarzanie większej ilości limfy. Istnieją dwa rodzaje drenażu limfatycznego, które można zastosować w leczeniu obrzęku limfatycznego – manualny drenaż limfatyczny (MLD) i prosty drenaż limfatyczny (SLD). Techniki drenażu limfatycznego zapewniają regularną stymulację naczyń limfatycznych pod skórą. Zachęca je do cięższej pracy i znalezienia nowych dróg odprowadzania limfy za pomocą efektusyfonowania, aby usunąć limfę z opuchniętego obszaru. Leczenie MLD lub SLD może być szczególnie pomocne w przypadku obrzęku twarzy, szyi, ramienia, uda, piersi, tułowia lub narządów płciowych. 

Przeczytaj również: Twoje mocne kości

Drenaż limfatyczny – co jest jego celem?

Masaż drenażu limfatycznego jest delikatną formą masażu stosowaną w celu złagodzenia bolesnego obrzęku rąk i nóg spowodowanego obrzękiem limfatycznym. Obrzęk limfatyczny często dotyka osoby wracające do zdrowia po operacji.

Obrzęk limfatyczny występuje, gdy tkanki zatrzymują płyn pozostawiony po tym, jak układ sercowo-naczyniowy wysyła krew do tkanek i narządów. Pozostały płyn nazywa się limfą. Zwykle twój układ limfatyczny zbiera twoją limfę i zwraca ją do twojego serca poprzez sieć naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych. Kiedy coś zakłóca proces układu limfatycznego, limfa gromadzi się w twoich rękach i nogach, powodując ich puchnięcie. Masażysta stosuje techniki masażu drenażu limfatycznego, aby przenosić limfę z tkanek do węzłów chłonnych, co łagodzi obrzęk tkanek.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Manualny a prosty drenaż limfatyczny

Ręczny drenaż limfatyczny (MLD) to bardzo szczególny rodzaj masażu mający na celu stymulację układu limfatycznego. Ruchy rąk i sekwencje są dostosowane do każdej osoby. Prosty drenaż limfatyczny oparty jest na bardziej złożonej technice MLD i trwa około 20 minut. Powinieneś starać się wykonywać go codziennie o tej samej porze, aby układ limfatyczny był regularnie stymulowany. Możesz wykonać masaż z lub bez pończoch lub bandaży na chorej kończynie. Wiele osób uważa, że wykonywanie masażu przed snem jest zarówno wygodne, jak i relaksujące. Jeśli chcesz, Twój terapeuta obrzęku limfatycznego może nauczyć Cię wykonywania tego masażu w warunkach domowych. 

Korzyści z drenażu limfatycznego

Korzyści z drenażu limfatycznego są rozległe, głównie w transporcie i usuwaniu zastoju płynów, ale także:

  • Stymuluje krążenie krwi i regenerację tkanek
  • Kieruje i zwiększa przepływ limfy, sprzyjające szybszemu usuwaniu nadmiaru płynu śródmiąższowego
  • Zmniejsza obrzęk i zatrzymywanie wody
  • Poprawia układ odpornościowy ze względu na ważną eliminację toksyn
  • Minimalizuje pojawienie się cellulitu, zmniejszając ilość płynu, który naciska na skrzyżowane włókna pod skórą
  • Sprzyja odprężeniu ciała i umysłu
  • Zapewnia ogólną lekkość ciała
  • Energetyzuje ciało

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

MASAŻ POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *