Kinestiotaping, komu to potrzebne?

Kinestiotaping to najprościej mówiąc oklejanie poszczególnych części ciała specjalistycznymi taśmami fizjoterapeutycznymi. Metoda ta została wynaleziona przez japońskiego lekarza chiropraktyka, dr Kenzo Kase pod koniec lat 70. Głównym celem kinestiotapingu jest zapewnienie wsparcia i łagodzenie bólu poprzez ułatwianie lub hamowanie aktywności mięśni. Jednakże korzyści wykraczają poza to i obejmują zwiększenie krążenia, zmniejszenie obrzęku, zwiększenie siły i zakresu ruchu oraz poprawę normalnej biomechaniki. W niniejszym artykule omówimy jak działa kinestiotaping i jakie korzyści wywołuje w ciele pacjenta.  Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Neuromobilizacja w fizjoterapii

Kinestiotaping wykonywany jest w ramach usług Fizjoterapia Poznań

Jak działają specjalistyczne taśmy?

Taśma, dzięki której możliwy jest kinestiotaping działa poprzez wykorzystanie bodźców sensorycznych w obszarze, na który jest nakładana. To z kolei pozwala na kontrolowane ułatwianie lub hamowanie mięśni w celu zmniejszenia bólu lub poprawy biomechaniki. Po nałożeniu na skórę taśma ma „efekt odrzutu”, który odciąga skórę od leżących pod nią tkanek. Ta kompresja i dekompresja mogą zmieniać sygnały bólu. W ten sposób taśma zapewnia również zwiększone krążenie i może tworzyć kanały pod skórą, aby również zmniejszyć obrzęk, zapewniając drenaż płynu, jak przy drenażu limfatycznym.

Jednakże najważniejszym aspektem jest elastyczność taśmy. Może ona rozciągać się do 40% swojej pierwotnej długości, zachowując jednocześnie swoją elastyczność. W konkretnym przypadku słabego mięśnia maksymalne napięcie pomoże zbliżyć włókna mięśniowe, powodując skurcz, który pomoże wzmocnić mięsień. Natomiast nadmiernie napięty mięsień wymagałby bardzo niewielkiego napięcia, aby zahamować skurcz.

 Podobnie jak szyna podtrzymuje część ciała, choć ogranicza ruch, taśma kinetyczna wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśnia, a dzięki temu mięsień wspiera strukturę. Dodatkową oczywistą korzyścią jest brak utraty ruchu.

Komu może pomóc kinestiotaping?

Kinestiotaping może przynieść korzyści każdemu urazowi lub bólowi tkanek miękkich — od młodego sportowca z przeciążonymi lub uszkodzonymi mięśniami po osobę starszą z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jeśli Twój zawód wiąże się z ciężką, fizyczną pracą, która powoduje przeciążenia bądź odwrotnie – prowadzisz siedzący tryb życia – to rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie. Również jeśli jesteś aktywny fizycznie i często doświadczasz kontuzji.

Obszary ciała, w których powszechnie stosuje się taśmę kinezjologiczną, obejmują: łokcie, nadgarstki, ścięgna podkolanowe, kolana, ramiona. 

Kinestiotaping – zalety

Celem kinesiotapingu jest poprawa krążenia, wsparcie mięśni, przyspieszenie gojenia i pomoc w zapobieganiu urazom lub dalszym urazom. Najważniejsze zalety stosowania tej metody to:

  • Zmniejszony ból: Delikatnie wywierając nacisk, taśma kinezjologiczna pomaga zakłócić i rozproszyć ból.
  • Zwiększone krążenie i zmniejszony stan zapalny: Taśma może pomóc usunąć przekrwienie, jednocześnie umożliwiając wydajne krążenie natlenionej krwi i płynów limfatycznych. Krążenie wypłukuje czynniki drażniące, zmniejszając w ten sposób stany zapalne i gromadzenie się substancji chemicznych oraz sprzyjając szybkiemu wyzdrowieniu.
  • Poprawiona postawa i wsparcie mięśni: Taśmowanie obszarów, które odbiegają od prawidłowej postawy, może delikatnie wspierać prawidłową postawę. Właściwe oklejanie umożliwia również sprawne funkcjonowanie słabych mięśni, zmniejsza ból i zmęczenie oraz chroni przed skurczami, nadmiernym wyprostem i nadmiernym skurczem.
  • Wspomagany endogenny system przeciwbólowy: Taśma umożliwia działanie własnych mechanizmów gojenia organizmu w procesie zdrowienia. („Endogenny” oznacza „wewnętrzny”, a „przeciwbólowy” oznacza „uśmierzający ból”).

Warte uwagi: Drenaż limfatyczny

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

MASAŻ POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *