Fizjoterapeuci często oceniają i leczą pacjentów, u których ból i niepełnosprawność wynikają z upośledzenia ruchomości obwodowego układu nerwowego. Neuromobilizacja to terapia oparta na ruchu, stosowana manualnie lub poprzez ćwiczenia. Nerw mobilizuje się względem sąsiednich struktur w celu zmniejszenia objawów poprzez mechanizmy, które mogą być mechaniczne lub neurofizjologiczne. Neuromobilizację warto stosować podczas leczenia niektórych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z nerwami.
Mobilizacja nerwowa jako technika lecznicza została wprowadzona prawie 30 lat temu i składała się z 16 technik, bardzo przypominających ocenę neurodynamiczną. Ocena neurodynamiczna służy do oceny długości i ruchomości elementów układu nerwowego.
Przeczytaj również: Drenaż limfatyczny
Neuromobilizacja jest wykonywana w ramach usług fizjoterapia Poznań.
Neuromobilizacja – w czym ma pomóc?
Jest to fizjoterapia stosowana w celu znalezienia bólu spowodowanego uciskiem niektórych nerwów w ciele. Rwa kulszowa jest powszechnym stanem, który powstaje w wyniku ucisku na nerw kulszowy. Skutki uboczne kompresji obejmują skurcze nerwów i bolesne zapalenie tkanek.
Często pacjenci cierpiący na ucisk nerwów odczuwają mrowienie lub pieczenie w stopach, szyi lub plecach. Mobilizacja nerwów może pomóc zlokalizować źródło bólu i leczyć objawy. Zabieg mobilizacji nerwów przeprowadza się poprzez wywieranie lekkiego nacisku bezpośrednio na ściśnięty nerw w celu przesunięcia go przez osłonkę nerwu, przy użyciu technik zwanych „czyszczeniem nicią dentystyczną” i „ślizganiem”. Techniki te pomagają zlokalizować źródło bólu i przywrócić równowagę układu nerwowego. Mobilizacja nerwów jest również powszechną formą terapii w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka i różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Wskazania do zastosowania neuromobilizacji
Jeśli odczuwasz, którąś z poniższych dolegliwości to Neuromobilizacja jest szczególnie polecaną metodą terapii:
- Bóle piekące, promieniujące
- Nawracający ból głowy o charakterze migrenowym
- Ból narządów jamy brzusznej
- Dyskopatie
- Radiokulopatie
- Bóle pochodzące od kręgosłupa
- Bolesny bark
- Drętwienie i skurcze kończyn górnych i dolnych
- Wszelkiego rodzaju bóle, których intensywność reguluje czynnik emocjonalny
Neuromobilizacja – które nerwy jej potrzebują?
Neuromobilizacji poddają się:
- nerwy obwodowe kończyn górnych i dolnych (nerwu promieniowego, kulszowego, łokciowego pośrodkowego, strzałkowego i innych),
- krótkie nerwy zaopatrujące poszczególne mięśnie,
- zawartość kanału kręgowego na każdym poziomie kręgosłupa,
- nerwy czaszkowe i rdzeniowe,
- sploty nerwowe (np. barku),
- nerwy zaopatrujące narządy wewnętrzne.
W trakcie zabiegu pacjent często zgłasza uczucie ciepła rozchodzącego się aż do palców. Jednakże, podobnie jak masaż Poznań, jest to zabieg dla niego przyjemny, relaksujący i bezbolesny. Najczęściej po zabiegu pacjenci od razu czują poprawę: zmniejsza się ból oraz poprawia się ruchomość w danym stawie. Aby terapia była skuteczna, powinna obejmować wszystkie tkanki objęte procesem patologicznym oraz być stosowana w jak najwcześniejszej fazie choroby, kiedy jeszcze nie doszło do nieodwracalnych zmian morfologicznych w organizmie.